دکتر ژاله آموزگار

با پروفسور ژاله آموزگار بیشتر آشنا شویم.

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از مفاخر بزرگ ایران زمین بانو ژاله آموزگار آشنا کنیم. ایشان یکی از افرادی هستند که خدمات بزرگی به زبان و ادبیات فارسی کردند.

ژاله آموزگار در 12 آذر1318  در شهرستان خوی متولد شد. بخشی از تحصیلات دبیرستانی‌اش در خوی و بخشی دیگر در تبریز سپری شد. پس از گرفتن دیپلم سال‌ ششم ادبی از دبیرستان «ایراندوخت» تبریز، وارد دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه این شهر شد.در دانشگاه با همسرش آشنا شد و در سال 1339 ازدواج کردند. و در سال 1340به دلیل کار همسرش عازم کاشمر شدند و ژاله آموزگار در آنجا مشغول به تدریس شدند.

و فرزندشان مهتاب در کاشمر بدنیا آمد.در اواخر سال 1342، ژاله اموزگار به همراه همسر و دختر یکساله شان برای ادمه تحصیل در دانشگاه سوربن عازم پاریس شدند.

ژاله آموزگار

پروفسور “پی‌یر دومِناش” از اساتیدی است که ژاله آموزگار بعنوان یکی از اثرگذارترین افراد زندگی اش نام میبرد.آموزگار زبان پهلوی را در محضر پروفسور پییر دومناش آموخت و رسالهٔ دکتری‌اش تحت‌عنوان «ادبیات زردشتی به زبان فارسی» را با او گذراند.

در سال1346 به کشور باز گشت. بعد از مدتی، از طرف وزارت آموزش و پرورش و با معرفی احمد تفضلی که آغاز آشنایی آنها در دانشگاه سوربن پاریس بود،‌ فعالیتش را در «بنیاد فرهنگ» آغاز کرد. و موجب همکاری طولانی مدت این دو در بنیاد شد.

نتیجهٔ سال‌ها همکاری این دو پژوهشگرِ فرهنگ ایرانی، چاپ آثار ارزشمندی از جمله تألیف اسطورهٔ زندگی زردشت، زبان‌ پهلوی، ادبیات و دستور آن و ترجمه شناخت اساطیر ایران نوشته «جان هینلز» و نخستین انسان، نخستین شهریار در تاریخ افسانه‌ای ایران اثر «آرتور کریستن‌سن» است.

آموزگاردر ‌سال۱۳۴۹ جذب هیأت‌علمی دانشگاه تهران می‌شود و ابتدا با درجه استادیاری و سپس دانشیاری و استادی، رشتهٔ «فرهنگ و زبان‌های باستانی» را در دانشکدهٔ ادبیات تدریس می‌کند. این بانوی کوشنده بیش از ۳۰سال از عمر خود را وقف تدریس می‌کند و به‌سال۱۳۸۵ با بالاترین درجه استادی، بازنشسته می‌شود.

بسیاری از آثار و نوشته‌های آموزگار بیش از ده‌بار تجدیدچاپ شده است. کتاب تاریخ اساطیری ایران در سال۱۳۹۷ به چاپ هیجدهم، شناخت اساطیر ایران در همین سال به چاپ بیست‌و‌یکم و کتاب زبان پهلوی، ادبیات و دستور آن نیز در سال۱۳۹۷ به چاپ دهم رسیده است.

آموزگار به‌ زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، ترکی، پهلوی و اوستایی مسلط است.او شاگران بسیاری در عرصه زبان‌های باستانی تربیت کرده و اکنون نیز عضو فرهنگستان زبان‌ و ادب فارسی است. آموزگار همچنین غیرتمندی خاصی بر روی زبان فارسی دارد.

آموزگار عاشق تدریس بود و روی دانشجویانش حساسیتی مادرگونه داشت و نسبت به اوضاع و حال‌وروز دانشجویانش بی‌اعتنا نبود..

آموزگار در خرداد۱۳۸۹ برابر با می۲۰۱۰ نامزد دریافت جایزه Lifetime Achievement Award studies (یک عمر تلاشِ ممتاز) از سوی The International Society for Iranian Studies (انجمن بین‌المللی مطالعات ایرانی) شد.

 

تیرماه۱۳۹۵ نیز جایزهٔ نشانِ عالی دولت فرانسه یا(لژیون دونور) در سفارت فرانسه و توسط سفیر کبیر این کشور به ژاله آموزگار اهدا شد.

 آموزگار در دی‌۱۳۹۵ به‌پاس یک عمر کوشندگی علمی و فرهنگی و خدمت به بازشناسی آثار و نوشته‌های بازمانده از ایرانِ کهن، جایزهٔ سرو ایرانی را از سوی انجمن ایران‌شناسی دانشگاه تهران دریافت کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *