هنر درمانی(2)

موسیقی درمانی

در مقاله هنر درمانی(1) با آثار موسیقی بر روی قلب و حافظه انسان آشنا شدیم. حال قصد داریم دو مورد دیگر از آثار موسیقی بر روی انسان را بررسی نماییم پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید.

در ابتدا به سراغ اثر موسیقی بر روی تمرکز انسان می رویم. در رابطه با این موضوع تحقیقات زیادی صورت گرفته که در اینجا چند مورد از آن ها را بیان خواهیم کرد.

موسیقی درمانی

موسیقی و تمرکز

  1. اثر موتزارت: گروهی از پژوهشگران معتقدند گوش کردن به نوع خاصی از موسیقی مخصوصا آثار کلاسیک موتزارت، توانایی افراد برای تمرکز کردن و یافتن راه حل مشکلات را افزایش می دهد. این تفکر ناشی از آن است که موتزارت و بسیاری از هم دوره ای هایش به طور حساب شده و کاملا منطقی این آثار را خلق کردند و از همین جهت موسیقی کلاسیک از الگو های موسیقیایی زیادی پیروی می کند و ساختار مشخصی دارد.
  2. موسیقی مناسب هر فرد: موسیقی از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و انواع گوناگونی دارد. از همین رو افراد ابتکار عمل بیشتری دارند و می توانند از بین سبک های موسیقیایی مختلف، سبک مورد علاقه شان را انتخاب نمایند. تحقیقات صورت گرفته از سوی دانشگاه نورث وسترن در سال 2014 نشان می دهد که گوش کردن به موسیقی مناسب هر فرد، اثر زیادی بر افزایش تمرکز و دقت افراد دارد. نتیجه پژوهش دیگری که از سوی درک روکر صورت گرفته نشان می دهد که ورزشکاران نیز پیش از وارد شدن به زمین مسابقه، برای افزایش تمرکز به موسیقی گوش می دهند. شما نیز می توانید پیش از شرکت در جلسات کاری مهم به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید و بدین نحو تمرکزتان را افزایش دهید.
  3. نوع موسیقی: منظور از نوع موسیقی در اینجا موسیقی باکلام و بی کلام می باشد. در آزمایشی که توسط کارول اسمیت و لری موریس از دانشگاه تنسی صورت گرفت، پژوهشگران در یافتند که گوش دادن به موسیقی با کلام نسبت به موسیقی بی کلام سبب کاهش تمرکز می شود زیرا تحلیل کلمات موجود در متن موسیقی به نوعی حواس ما را از موضوع اصلی پرت می کند و تمرکزمان را کاهش می دهد. نوع موسیقی مخصوصا در کارهایی مانند کتاب خواندن که جنبه زبانی دارد از اهمیت زیادی برخوردار است و برای چنین کار هایی موسیقی بی کلام مناسب تر است.
  4. موسیقی بازی های رایانه ای: موسیقی متن بازی های رایانه ای به گونه ای طراحی و ساخته شده که تمرکز گیمر ها را بالا ببرد و به آن ها برای پیروز شدن در بازی کمک نماید از این رو این نوع موسیقی می تواند با توجه به ساختار خاصی که دارد، به افزایش تمرکز افراد عادی نیز کمک کند.

تا این جا متوجه اثر موسیقی بر روی تمرکز انسان شدیم در ادامه می خواهیم به سراغ اثر موسیقی بر روی استرس و اضطراب برویم.

موسیقی و استرس

ریتم های موسیقی نه تنها سبب کاهش استرس می شوند بلکه می توانند آرامش انسان را نیز افزایش دهند.

موسیقی به سیستم عصبی خودکار متصل می شود. این سیستم عصبی خودکار کنترل مغز، فشار خون، ضربان قلب و سیستم لیمبیک (محل عواطف و احساسات) را بر عهده دارد.

اگر شما احساس کنید که تهدید شده اید و تحت فشار هستید، سیستم عصبی شما اقدام به ترشح هورمون های استرس که آدرنالین و کورتیزول نام دارند، می نماید.

در این هنگام گوش دادن به یک موسیقی مناسب می تواند استرس را کاهش داده و سبب آرامش ذهن و عواطف شما شود.

نوروساینتیست ها در انگلستان آزمایشی به شرح زیر انجام دادند:

آن ها تعدادی از افراد که به دلایل مختلفی چون امتحان درسی، بیماری و… تحت فشار بودند و استرس داشتند را در مکانی گرد هم آوردند و برایشان موسیقی خاصی که توسط درمانگر ها ساخته شده بود را پخش کردند. هارمونی ها، ریتم ها و بیس های این موسیقی به گونه ای تنظیم شده بود که باعث کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون و کاهش هورمون کورتیزول می شد.

در نهایت نتیجه این آزمون به گونه ای بود که نشان می داد استرس افراد در حین گوش دادن به موسیقی تا 65% کاهش یافته است.

همه ما می دانیم که هنگامی که فرزندان دچار مریضی و کسالت می شوند، مادران آن ها درجات متفاوتی از استرس و اضطراب را تحمل می کنند. با دانستن این مقدمه به سراغ بررسی پژوهش زیر می رویم:

در پژوهشی 60 مادر که کودکانشان کاشت حلزونی شنوایی را انجام داده بودند به صورت تصادفی انتخاب شده و به دو گروه الف و ب تقسیم شدند. گروه الف شامل آن دسته از مادرانی است که هفته ای یک بار به جلسات موسیقی درمانی می رفتند و پیش از خواب نیز 10 دقیقه به موسیقی که از طریق تلگرام برای آن ها ارسال می شد گوش می کردند و گروه ب نیز گروه شاهد بود و هیچ یک از این موارد در این گروه اجرا نمی شد.

در نهایت نتایج پژوهش نشان داد استرس و اضطراب مادرانی که موسیقی درمانی را پیگیری کرده و مرتبا در جلسات حضور پیدا می کردند کاهش چشم گیری یافته و نتایج خوبی را به ارمغان آورده است.

در این دو مقاله سعی کردیم آثار موسیقی بر انسان را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه قصد داریم به سراغ هنر نقاشی برویم و با اثرات آن بر جسم و روح آدمی آشنا شویم. اگر مشتاق خواندن چنین سبک مقالاتی هستید پیشنهاد می کنم تا پایان این دوره با مقالات هنر درمانی ما همراه باشید.

0 دیدگاه دربارهٔ «هنر درمانی(2)»

  1. بازتاب: هنر درمانی(1) - مجله برترین های دنیای هنر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *