نگاهی به زندگی محمد نوری به بهانه زادروزش

صدایی که ما او را با جان مریم می شناسیم.

در این مقاله قصد داریم تا با صدای آشنای ترانه جان مریم و ایران ایران آشنا شویم. محمد نوری، صدای رسای موسیقی سبک که او خود آن را موسیقی سبک فاخر می نامید. موسیقی سبک در اصل همان موسیقی لایت است که ما بین خودمان استفاده میکنیم.

محمد نوری

زندگی هنری محمد نوری:

استاد محمد نوری دراولین روز از اولین ماه زمستان(1دی)در سال 1308، در رشت چشم به دنیا گشود.

محمد نوری در دانشگاه تهران، زبان و ادبیات انگلیسی خوانده و یک دوره نمایشی را نیز در هنرکده تئاتر گذراند.

وی در کنار تحصیل دررشته زبان و ادبیات انگلیسی، آواز ایرانی را نزد اسماعیل مهرتاش آموخت بعد از آن نزد اساتید هنرستان عالی موسیقی «سیروس شهردار» و «فریدون فرزانه» و« مصطفی پورتراب» رفت و از آن‌ها تئوری موسیقی، سلفژ و نوازندگی پیانو آموخت.

آواز کلاسیک را نزد ئولین باغچه بان و فاخره صبا آموخته و شیوه آوازی خود را با تاثیر از استادانی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی پیدا کرد و رفته رفته به شیوه منحصر به فرد خود دست یافت.

جوانی محمد نوری همزمان با دوران آغاز نوعی تفکر در شعر و موسیقی آوازی درمیان مردم ایران، به‌ویژه نسل جوان بود  

او در همین سالها خوانندگی را با خواندن اشعار نوینی که برروی نغمه‌های روز مغرب‌زمین و برخی قطعات کلاسیکِ آوازی سروده شده‌بود، آغاز کرد.

 محمد نوری به ویژه در سالهای دهه ۱۳۴۰ خورشیدی با رشته‌ای از ترانه‌ها و تصنیف‌های محلی به شهرت رسید.و ترانه های مختلف محلی،گیلکی ،آذری ،شیرازی و …همچون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار» را به زیبایی اجرا نمودند.

او عقیده داشت که موسیقی سنتی ایران با پیروی از سرمشق نیمایوشیج که با خلاقیت و جسارت شعر فارسی را دگرگون کرد، باید در راه تحول بنیادین گام بردارد

پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و پس از مدتی سکوت در آلبوم “در شب سرد زمستانی” ، با موسیقی فریبرز لاچینی، قطعات معروفی از شعر نیمایوشیج را اجرا کرده است.

محمد نوری مدتی را هم به بازیگری تئاتر مشغول بود و در سال 1339 ،در نمایش بلبل سرگشته علی نصیریان ایفای نقش کرد.

از ایشان نزدیک به 300 اثر و ترانه و شعر برجای مانده که در کتابی با عنوان” در خموشی‌های ساحل “از سوی انتشارات آتنا به بازار کتاب عرضه شد.

آلبومهای ایشان:

 1. جان مریم 

2.در شب سرد زمستانی 

3.آوازهای سرزمین خورشید 

4.دلاویزترین 

5.در ماه باران 

6.جاودانه با عشق

7.شکوفه خاطرات 

8.چراغی در افق 

9.شکوفه در شکوفه

10.جلوه‌های ماندگار

محمد نوری به زادوبوم خود عشق می‌ورزید. در قطعاتی مانند “سرزمین خورشید”، “ای دیار خوب من” و “ای وطن” علایق ملی او به خوبی مشهود است.

محمد نوری برنده جایزه خورشید طلایی (۵۰ سال صدای متفاوت و ماندگار) در سال ۱۳۷۸ از جشنواره مهر، و دارای مدرک درجه یک هنری از شورای عالی ارزیابی کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

 در سال 1385، محمد نوری را به عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد.

وی پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان و وخامت وضعیت جسمانی در ۹ مرداد ۱۳۸۹ در بیمارستان جم در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

در انتها دعوت میکنم که باهم یکی از قطعات زیبای ایشان را به نام عاشقانه را بشنویم. 

شعر زیبای این قطعه را فروغ فرخزاد سروده است. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *