معرفی کتاب چنین کنند بزرگان

چنین کنند بزرگان کتابی تاریخی با طعم شیرین طنز

چنین کنند بزرگان نام ترجمه خواندنی استاد نجف دریابندری از کتاب انحطاط و سقوط عملا همه کس است. در ابتدا گمان میرفت که این کتاب در اصل نوشته اصلی خود استاد نجف دریابندری است ولی بعدا ها مشخص شد که نویسنده کتاب فردی به نام ویل کاپی است.

چنین کنند بزرگان

چرا باید چنین کنند بزرگان را بخوانید؟

به عقیده من خواندن تاریخ بشر یکی از بهترین روش‌هاست برای پخته شدن و تعالی فکر و این میسر نمی‌شود مگر این‌که در این وقایع تفکر و تامل کنیم و از آن‌ها درس بگیریم.
کتاب چنین کنند بزرگان اثر ویل کاپی، اثری طنزگونه است که سرگذشت پادشاهان بزرگ این کره خاکی را به سخره گرفته و نجف دریابندری آن را از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است، آن هم نه یک ترجمه عادی، ترجمه‌ای شیرین و روان که گمان همگان را بر این برده بود که اثر مذکور در اصل نوشته دریابندری است و او بنا به مصلحت زمانه‌اش نام ویل کاپی را به عنوان نویسنده ذکر کرده‌است. اما بعدها، با پیشرفت و توسعه دنیای دیجیتال کاشف به عمل آمد که چنین کتابی از ویل کاپی به نام انحطاط و سقوط عملا وجود دارد و نویسنده این مطالب نجف دریابندری نیست.
در ابتدای نوشته‌ام به این مسئله اشاره کردم که خواندن تاریخ همراه با تفکر و تامل موجب تعالی فکر می‌شود. در این اثر گران‌بها، دریابندری کار ما را آسان کرده و خود به تحلیل وقایع، آن هم به شیرین‌ترین زبان ممکن پرداخته‌است.
حقایق تلخ را در لایه‌ای از کلام شیرینش به ما عرضه می‌کند و افق دید تازه‌ای را به روی ما می‌گشاید.
برای این‌که با ادبیات استاد نجف دریابندری در کتاب چنین کنند بزرگان بیش‌تر آشنا شوید دعوت می‌کنم بخش کوتاهی از متن کتاب را باهم بخوانیم:
نرون پسر اگریپینای کوچک و کنئوس دومیتیوس آهنوباروبوس بود. (من از بابت این اسم‌ها هیچ تقصیری ندارم، ولی اگر لازم می‌دانید حاضرم عذرخواهی کنم). و خصال و سجایای پدر و مادر را به ارث برد.
پدرش خیلی دوست می‌داشت که بچه‌های کوچک را زیر چرخ‌های گردونه‌ی سنگینش بگیرد و چشم اشخاص را از حدقه در بیاورد. علاوه بر این‌ها حرف‌های دیگر هم پشت سرش می‌زنند؛ ولیکن من چون اخلاقم فاسد نیست حاضر به تکرار آن‌ها نیستم.
و اما اگریپینا خواهر کالیگولا بود. بنابراین زیاد هم نمی‌شود به این ایراد گرفت. خود شما هم اگر خواهر کالیگولا بودید، بهتر از اگریپینا از آب در نمی‌آمدید.

1 دیدگاه دربارهٔ «معرفی کتاب چنین کنند بزرگان»

  1. بازتاب: نجف دریابندری - مجله برترین های دنیای هنر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *