معرفی و بررسی فیلم مثل یک عاشق اثر عباس کیارستمی

معرفی فیلم مثل یک عاشق(like some one in love)

مثل یک عاشق اثری زیبا از عباس کیارستمی که بعضی آن را همچون مرواریدی ظریف در سینما و رقصی تامل برانگیز در امتداد مبهم دو مرز خیال و واقعیت دانسته اند. این فیلم در سال 2012 منتشر شد و به عنوان یکی از 22 فیلم بخش مسابقه شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن حضور داشت.

مثل یک عاشق

نگاهی به داستان فیلم مثل یک عاشق

داستان این فیلم به مانند دیگر آثار کیارستمی روایت زندگی است که هر کدام از ما میتوانیم داشته باشیم و حتی خود ما اخلاق و رفتاری به مانند شخصیت های داستان داشته باشیم. 

اما نکته ای که اهمیت دارد این است که ما معمولا از کیفیت زندگی خود آگاهی نداریم، اینجاست که آثار کیارستمی به خوبی وارد روند زندگی ما می شوند و مشکلات و اشتباهات را به ما نشان میدهند. اما کیارستمی برای مخاطب نسخه نمیپیچد بلکه او را با مشکل تنها میگذارد تا مخاطب خود به حل مشکلش بپردازد. 

داستان این فیلم هم روایت زندگی دختری دانشجوست که در دانشگاه جامعه شناسی میخواند. اسمش آکیکو است و شب ها برای کسب درآمد با افراد ثروتمند یا قدرتمند همبستر می شود. 

در یکی از این شب ها آکیکو با مردی آشنا می شود که استاد بازنشسته دانشگاه است و تاکشی نام دارد. اینکه تاکشی از سر کدام کمبودش به این دختر توجه میکند سوالی هست که کیارستمی جواب آن را به عهده مخاطب گذاشته است اما چیزی که معلوم است تاکشی پیر نگاهی شهوانی به دختر ندارد. و احتمالا برای فرار از تنهایی اش به دختر روی آورده.

باقی داستان فیلم مثل یک عاشق را برایتان تعریف نمیکنم چون لذت تماشای این فیلم برایتان از بین می رود. 

اما یک چیز مثل یک عاشق توجه مرا به خود جلب کرد و آن هم سلطه مردان اطراف آکیکو بود، هر کدام از این افراد فکر میکردند صلاح دختر را میدانند و او را مجبور میکردند که از دستوراتشان پیروی کند. اغلب اوقات پیروز می شدند اما گاهی هم شکست میخوردند. شاید بتوان گفت عمده مشکلات دختر به این دلیل بود که سکان زندگی اش را خود به دست نگرفته بود و کشتی زندگی اش با امیال دیگران هدایت می شد.  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *