عشق سال های وبا شاهکاری از گابریل گارسیا مارکز

معرفی و بررسی کتاب عشق سال های وبا

عشق سال های وبا، یا عشق روزگار وبا، اثری تحسین برانگیز از گابریل گارسیا مارکز که احتمالا اسم کتاب صد سال تنهایی او به گوش شما خورده است. 

در ابتدا که این رمان را دست گرفته بودم و می خواندم، گمان می کردم که این کتاب هم مثل دیگر رمان های عاشقانه، درون مایه یکسانی دارد و در نهایت فقط از نظر اینکه تفریحی کرده باشم خواندنی است. 

اما هر چه داستان جلوتر رفت واقعا شیفته این کتاب شدم. در ادامه این مقاله کتاب عشق سال های وبا را به صورت کامل برایتان نقد و بررسی میکنم.

عشق سال های وبا

در کتاب عشق سال های وبا شاهد چه چیز هایی هستیم؟

عشق سال های وبا، یک رمان عاشقانه با فراز و نشیب های بسیار است. جا به جایی هایی که در زمان و بین شخصیت های داستان اتفاق می افتد روند داستان را بسیار هنرمندانه و جذاب کرده است. 

گابریل گارسیا مارکز، در ابتدای کتاب نمایی از بزرگ سالی شخصیت های کتاب به ما می دهد. در پخته ترین حالتی که هستند و حتی ما را به سمت قضاوت کردن شخصیت ها در همان ابتدای داستان سوق می دهد. اما بعد به زمان گذشته بر میگردد و داستان شخصیت ها و اتفاقاتی که بر آن ها گذشته است را تک به تک شرح میدهد و کاری میکند که حتی ما قضاوت هایی که در ابتدا کردیم را پس بگیریم. 

مارکز وقتی ما را به گذشته میبرد در ابتدا مثل بقیه رمان های عاشقانه یک سیر عادی را طی میکند و کم کم در این سیر اوج میگرد و رابطه عاشقانه بین دو شخصیت اصلی داستان یعنی فلورینتو آریزا و فرمینا دازا را عمیق تر و هیجان انگیز تر میکند. اما هر صعودی یک نزولی خواهد داشت و این نزول کاملا شما را شکه خواهد کرد. 

بعد از آن شخصیت ها کم کم و دوباره رشد میکنند، پخته تر می شوند، ابعادی از زندگی را درک میکنند که شاید در دوران جوانی از آن غافل بودند. 

فلورینتو به واسطه شکستش خودش را غرق در عشق هایی میکند که خود مرز بین حقیقی یا توهمی بودن آن را کشف نمیکند. اما زیبایی داستان این است که عشق فرمینا هیچ وقت در قلب او کشته نمی شود. 

داستان از گذشته ادامه پیدا میکند و دوباره به زمان حال، یعنی اول داستان می رسد و با یک پایان شکوهمند کاری میکند که شما با رضایت تمام این کتاب را ببندید و اعلام کنید که یک شاهکار ادبی را خواندم و لذت بردم. 

در این کتاب یک مثل فکری نظر بنده را جلب کرد. در طول داستان افکار شخصیت های داستان درباره سه مسئله مرگ، عشق و معنی زندگی درگیر بود و دائما در جای جای داستان به آن برخورد میکردیم. 

انگار سه معادله جداگانه بودند که شخصیت ها در پی حل کردنش بودند. حال بعضی از مسائل برای بعضی از شخصیت ها پر رنگ تر بود و بیشتر به آن فکر میکرد و برای یکی کمتر، اما به صورت کلی مسائلی بود که از ذهنشان می گذشت. 

در عشق سال های وبا نویسنده با مطالب مختلف تقریبا این نظریه را مطرح میکرد که تنها چیزی که میتواند جلوی عشق را بگیرد مرگ است و زندگی هم در صورتی معنی دارد که عشقی در کار باشد در غیر این صورت کاملا تبدیل به سوتفاهم و عدم درک متقابل می شود. و در نهایت هم با بی معنی بودن زندگی، آن را به مرگ تشبیه میکرد و تفاوتی بین آن قائل نمی شد.

اینکه این تصورات درست است یا نه، بحثی است که شاید در حوصله این مطلب نگنجد اما گابریل مارکز با سیری که طی میکند و ماجرا هایی که برای شخصیت های داستان شرح می دهد مهر تاییدی بر این تفکر میزند.

در انتها برای جمع بندی این بخش از صحبت هایم باید به این نکته اشاره کنم که این کتاب از فرهنگ آمریکای جنوبی برخاسته هست. به طبع عقیده های شخصیت ها و جهان بینی آن ها نیز مخصوص به آن منطقه است، البته در اکثر موارد می شود همان تفکرات را در کشور خودمان ایران هم دید اما به صورت کلی باید به زادگاه هر نوشته و تفکر در هنگام مطالعه نیز توجه کرد تا آنطور که شایسته است کتاب را درک و قضاوت کرد. این اثر در جایگاه خود و با توجه به فرهنگ آمریکای جنوبی بدون شک یک شاهکار ادبی به حساب می آید. 

2 دلیل برای اینکه باید عشق سال های وبا را حتما بخوانید.

اولین دلیل به عقیده من این است که به صورت کلی حتما همه ما، ماجرای عاشقانه ای در زندگیمان داشته ایم. حال چه موفق ، چه شکست خورده، چه توهم عشق، چه عشق راستین. 

هر چه که باشد تا حدودی با این فضا آشنا هستیم. حال مطالعه تفکرات یک نویسنده در رابطه با عشق و حتی اگاهی از وضعیت شخصیت های بعد از فراز و نشیب های رابطه های عاشقانه شان، به ما افق دید تازه ای میدهند. چرا که شما به راحتی میتواند خود را به جای شخصیت های این داستان قرار دهید و سرگذشت خود را نسبت به آن ها مقایسه کنید و همین مطالعه کردن باعث می شود که شما با دید باز تری به پیشواز باقی ماجرا های زندگی خود بروید. 

دلیل دومم را میخواهم از دید تفریحی و سرگرمی بررسی کنم. این کتاب نسبت به سایر رقبای خود که چندین ساعت ما را سرگرم نگه می دارند و بعضا حتی ممکن است فایده ای جز گذراندن وقت یا حتی خستگی نداشته باشند، میتواند بهتر وقت شما را بگیرد و در نهایت علاوه بر لذت درونی و فرح روحی، شما را با اندیشه هایی یک نویسنده در آن سر دنیا آشنا کند و در طی چند هفته اوقات خوشی را برایتان رقم بزند.

 

در انتها امیدوارم که از مطالعه رمان عشق سال های وبا غرق در لذت شید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *