سووشون، رمانی خواندنی از بانو سیمین دانشور

معرفی مختصر کتاب سووشون

سووشون

سووشون رمانی است نوشته بانو سیمین دانشور که داستان آن در شهر شیراز و در بحبوحه جنگ جهانی دوم رخ میدهد. 

سمیمن دانشور در این کتاب زندگی زنی به نام زری را روایت میکند و دغدغه ها و دل نگرانی های او را در مقام یک مادر و همسر به زیبایی به تصویر میکشد. 

این داستان، روایتی از عشق و فداکاری است. داستان سیاوش هایی است که آزاده اند که تحت هیچ شرایطی زیر بار ظلم نمیروند. سیاوش هایی که این خاک به خود بسیار دیده است. سیاوش هایی که خونشان بی گناه ریخته شده است اما تفکرشان زنده مانده است. 

سووشون هم سیاوشی دارد به نام یوسف که در برابر انگلیسی ها و ظلم و ستمشان در جنگ جهانی دومی در ایران می ایستد و در نهایت نیز به تیر غیب کشته می شود. 

زری، همسر یوسف، در این داستان، به عنوان یک مادر و همسر به دنبال محافظت از خانواده خود است. اما همسرش و فرزندش در برابر ظلم و ستم نمیتوانند سکوت کنند و در انتها این جهان بینی آن ها به زری هم منتقل می شود : 

« امروز به این نتیجه رسیدم که در زندگی و برای زنده ها باید شجاع بود…اما حیف که دیر به این فکر افتادم، بگذارید به جبران این نادانی، در مرگ شجاع ها خوب گریه کنیم»

در باب این رمان نقد و بررسی بسیار نوشته اند، آنچه که در اینجا مطالعه کردید، تلاشی برای معرفی مختصر این کتاب برای علاقمندان بود. 

برای دریافت این کتاب میتوانید از لینک زیر اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *