داستان رقص باله دریاچه قو

تاریخچه رقص باله دریاچه قو

دریاچه قو یکی از مشهور ترین باله های جهان است که در سال 1876 توسط پیوتر ایلیچ چایکوفسکی نوشته شد و در سال 1877 یعنی یک سال بعد برای اولین بار اجرا شد. 

اختلاف های زیادی درباره ریشه داستان دریاچه قو وجود دارد، از دیرباز، در هر دو فرهنگ غرب و شرق، قو از نشانه های زیبایی و زنانگی بوده، افراد زیادی معتقدند که داستان در یک دوره خاص نوشته نشده بلکه به مرور زمان تکمیل شده و آنچه در نهایت توسط چایکوفسکی ارائه می شود یکی از نمونه های درخشان آن است. 

چایکوفسکی
«پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، آهنگساز روسی»

اما داستان رقص باله دریاچه قو از چه قرار است؟

داستان با تولد 21 سالگی شاهزاده زیگفرید آغاز می شود. در این سن شاهزاده باید کسی را به عنوان همسر خود انتخاب کند. و این مسئله او را دچار آشفتگی و سردرگمی کرده. به همین منظور به کنار درچه ای پناه میبرد و در آنجا متوجه قوی بسیار زیبایی می شود که توسط دسته ای دیگر از قو ها احاطه شده. در غروب آفتاب ملکه قو ها به زنی زیبا به نام اودت تبدیل می شود. و معلوم می شود که جادوگری شیطانی به نام وان روثبارت، اودت و دختران ندیمه او را به قو هایی تبدیل کرده که تنها در طول شب می توانند به صورت انسان در آیند و دریاچه نیز در حقیقت چیزی جز اشک چشم پدران و مادران دختران ندیمه نیست. 

باله رقص قو
«رقص باله دریاچه قو»

شاهزاده مصمم می شود که طلسم دختر و ندیمه ها را باطل کند. اودت به شاهزاده می گوید برای اینکار باید مردی پیدا شود که قلبی پاک داشته باشد و از روی صداقت به او ابراز عشق کند. 

شاهزاده که خود دلباخته دختر شده بود، نیت کردن که عشق خود را ابراز کند اما قبل از اینکار جادوگر ظاهر می شود و به دستورش قو ها در دریاچه به رقص در می آیند و میان شاهزاده و اودت فاصله می اندازند. 

روز بعد مادر شاهزاده که پیگیر انتخاب عروس مناسب برای پسرش است، به پسر دستور میدهد که هر چه سریع تر عروسی را انتخاب کند. 

شاهزاده چون دل باخته دختر شده است دیگر دختران را نیمتواند انتخاب کند. جاودگر هم از این فرصت استفاده میکند و یکی از دختران خود را به شکل ادوت در می آورد و به پیش شاهزاده می فرستد شاهزاده نیز عشق خودرا به او ابراز میکند. 

اودت واقعی نیز این صحنه را تماشا میکند و بعد از فهمیدن ماجرا اندوهناک به سمت دریاچه می دود. این واکنش، شاهزاده را متوجه فریب جادوگر میکند و در پی اودت روان می شود.

 

رقص باله دریاچه قو
«رقص باله دریاچه قو- لس آنجلس»

بعد از اینکه به اودت میرسد ماجرا را برای او شرح میدهد و عشق خود را به او ابراز میکند. جادوگر هم در این صحنه وارد می شود و سوگند و ابراز عشق شاهزاده به دخترش را یادآوری میکند. 

شاهزاده و اودت هم برای اینکه طلسم جادوگر را باطل کنند هر دو دست در دست هم وارد دریاچه می شوند و به آغوش مرگ می روند. در نتیجه طلسم باطل می شود و قو های ندیمه به انسان تبدیل می شوند و جادوگر و دخترش را در دریاچه غرق میکنند و در نهایت در کنار دریاچه روح شاهزاده و اودت را می بینند که از دریاچه خارج شده و به سمت بهشت پرواز میکنند. 

باید به این مسئله در انتها اشاره کنم که اجرا های مختلف از این رقص پایان های متفاوتی دارد برای مثال در نسخه ایوانف گروه باله نیویورک که بدل به نسخه استاندارد مدرن این اثر شده است، بعد از ابراز عشق شاهزاده به دختر جادوگر، اینکار خیانت به اودت محسوب می شود و باعث جاودان شدن طلسم اودت می شود. 

در نسخه های امریکایی پس از جاودان شدن طلسم، اودت نارحت و اندوهگین خود را در اب غرق میکند و شاهزارده عاشق هم در پس او در آب می پرد. این فداکاری و عشق خالص باعث شکست طلسم می شود. 

در اجرای گروه های چینی و روسی معمولا عشق بین اودت و شاهزاده آن قدر قوی است که جادوگر را شکست می دهد و طلسم شکسته می شود و به خوبی و خوشی اودت و شاهزاده در کنار هم زندگی میکنند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *