انسان در جستجوی معنا

انسان در جستجوی معنا اثری از ویکتور فرانکل

معرفی و بررسی کتاب انسان در جستجوی معنا

انسان در جستجوی معنا نام کتابی است که در این نوشته قصد داریم به معرفی آن بپردازیم. این کتاب اثری زیبا از ویکتور فرانکل می باشد که در سال 1946 میلادی منتشر شده و هنوز که هنوز است طرفداران خاص خود را دارد

ویکتور فرانکل

ویکتورفرانکل روانشناس و عصب شناس اتریشی و بنیان گذار مکتب معنا درمانی در کتاب انسان در جست و جوی معنا از تجربه مستقیم خود از اردوگاه های کار اجباری آشوویتس و دیدن گرسنگی و تحقیر انسان ها سخن میگوید.

توضیحاتی مختصر در مورد این کتاب

بطور کلی می توان کتاب انسان در جستجوی معنا را به دو قسمت تقسیم کرد: قسمت اول که به بیان خاطرات فرانکل از سختی ها و عذابهای اردوگاه آشوویتس می پردازد و قسمت دوم که به توضیح روش معنادرمانی یا لوگوتراپی پرداخته است.

از نظر فرانکل معنا را در سه چیز می توان جست و جو کرد:

  1. کار و خدمتی ارزشمند
  2. عشق ورزیدن بدون قید و شرط
  3. رنج کشیدن با متانت و صبوری
انسان در جستجوی معنا

فرانکل بیشتر اعضای خانواده اش را در اردوگاه ها از دست داده است.

ویکتور فرانکل در در آن شرایط سخت و طاقت فرسا به دنبال پاسخ این سوال بود که چه چیزی باعث می شود تا گاها یک سری افراد که به ظاهر قوی تر و سالم تر از بقیه هستند زودتر به کام مرگ می روند در میان پرسش و پاسخ هایش با اسرا و خود به این نتیجه رسید که چیزی که باعث میشود این رنج ها و سختی  ها را تحمل کنند داشتن معنایی برای زندگی و امید رسیدن به آن است.

امید به این که روزی از این اردوگاه نجات می یابند و دوباره به آغوش خانواده شان برمی گرند امید به دیدن حتی یک بار فرزندشان.

هر زندانی که امید به آینده را از دست می داد ،محکوم به فنا می شد.

ویکتور فرانکل در جایی از کتاب انسان در جستجوی معنا بیان می کند “یک شب که از شدت درد زخم ورم پاهایم به خودم می پیچیدم و می نالیدم و به اوضاع بدم فکر می کردم، خودم را مجبور کردم به موضوعات دیگری فکر کنم. ناگهان خودم را دیدم که بر کرسی سخنرانی یک سالن کنفرانس گرم با نور کافی ایستاده ام و راجع به روانشناسی اردوگاه های کار اجباری سخنرانی می کردم!

در آن لحظه موضوع سخنرانی من همه آن چیزهایی بودند که آزارم می دادند و من داشتم آن ها را از دور و از دیدگاه علمی می دیدم و توصیف می کردم.با این روش توانستم بر شرایط و رنج های آن لحظه غلبه کنم و آن ها را جوری ببینم که گویی به گذشته تعلق دارند.” 

در جایی دیگر ویکتور فرانکل به نزدیکی وضعیت ذهنی انسان و وضعیت سیستم ایمنی جسم او اشاره می کند و داستانی را تعریف می کند:

در فاصله بین کریسمس 1944 تا سال نو 1945 میزان مرگ و میر در اردوگاه از هر وقت دیگری بیشتر بود. به عقیده او علت این افزایش ربطی به شرایط سخت کاری یا بدتر شدن وضعیت غذایی یا تغییر هوا ،یا بیماری های مسری دیگر نداشت.علت این بود که اکثر زندانیان امید ضعیفی داشتند که تا کریسمس به خانه هایشان برگردند. وقتی کریسمس نزدیک شد و هیچ خبر دلگرم کننده ای به گوش نرسید،زندانیان شهامتشان را از دست دادند و ناامیدی بر آنها غلبه کرد. این امر تاثیر خطرناکی بر قدرت مقاومت آنها گذاشت و تعداد زیادی از آنها مردند

از نیچه نیز این سخن مشهور است که” کسی که در زندگی خود چرایی برای زیستن داشته باشد، هر چگونه ای را پشت سر میگذارد.”

اگر به دنبال چرایی زندگی‌تان هستید، دکتر ویکتور فرانکل در این اثر به شما کمک می‌کند تا آن را بیابید پس به شما دوستان عزیز و دغدغه مند پیشنهاد می کنیم حتما این شاهکار ادبی را مطالعه کنید و از آن استفاده لازم را ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *